Rozdíl mezi bankou a nebankovní společností
V poslední době se rozdíly mezi klasickou bankou a nebankovní institucí stírají. Propast z minulosti byla částečně zakryta zákonem o spotřebitelském úvěru z roku 2016, který zamezil různým nekalým praktikám hraničícím s lichvou, standardizoval podmínky pro půjčování lidem a více zlidštil celou oblast poskytování úvěrů. Nejvýznamnějším bodem ale zůstává skutečnost, že poskytovatel úvěru nemůže půjčit někomu, kdo na splácení nemá nebo si jeho schopnost splácet neprověřil dříve.
Rozdíly nicméně stále zůstávají. V očích široké veřejnosti jsou banky stále vnímány jako ty prověřené instituce, kterým je možno důvěřovat a u koho se nemají čeho bát. Zatímco na straně druhé, nebankovní společnosti parazitují na špatné finanční situaci obyčejných lidí. Dávno tomu již tak není, a to zejména v oblasti klasických půjček na cokoliv. Nebankovní společnosti pochopitelně nemohou konkurovat zavedeným bankám na poli hypoték nebo podnikatelských úvěrů, nicméně u malých nebo dokonce u mikropůjček drží směle krok.
Rychlá půjčka na cokoliv bez banky?
Co je to tedy ten rychlý neúčelový úvěr, čím je charakteristický a jak se odlišuje nebankovní půjčka od té klasické z banky? Malé půjčky od nebankovek jsou typické svou jednoduchostí, a hlavně tou rychlostí. Pokud si zažádáte o úvěr v bance, bude potřeba se dostavit osobně (možná nejednou), kde vaši žádost individuálně posoudí. Je zapotřebí nesmyslně vyplňovat řadu formulářů a žádostí, zvlášť si přinést doklady potvrzující příjem, a jiné a často si musíte na konečné rozhodnutí nějakou tu dobu počkat. Creditea půjčka pak ještě v konečném důsledku nemusí být schválena. Například kvůli negativnímu záznamu v úvěrovém registru, nejste pro banku tím bonitním klientem nebo jednoduše nesplníte jednu z několika podmínek. A nemusí se dokonce jednat ani o velkou půjčku, žádost bude bez udání důvodu strojově zamítnuta.
Na straně druhé si dnes můžeme vybrat také nejvýhodnější půjčku na cokoliv ze segmentu malých nebankovních půjček, které dnes nabízí vhodnou alternativu. V každém případě záleží na výši půjčované částky, je jasné, že čím více si budete chtít půjčit, tím budou pravidla přísnější. Nebankovní neúčelový úvěr je ale jedním z nejlepších způsobů pro bleskové řešení problémů. Porouchalo se auto? Vytekla pračka? Telefon se nedaří zapnout? A vám do výplaty zbývá nějaký ten týden, a to poslední co chcete je trávit čas vyplňováním a nejistým čekáním na úvěr z banky. Navíc někdy jde skutečně jen o pár tisíc s předpokládaným doplacením během další výplaty.
Jak si o nebankovní malou půjčku zažádat?
Stačí si jen pustit počítač, vyplnit stručnou žádost, obsahující osobní údaje a parametry půjčky, nahrát svůj občanský průkaz, odeslat žádost a pár minut (někdy ani ne minutu) čekat na schválení vaší půjčky na cokoliv. Pokud disponujete stejným účtem banky jako firma, kde žádáte o půjčku (a hlavně vám tam chodí příjem), peníze obdržíte ještě dříve, než vstanete od stolu. V nejhorším případě však do druhého pracovního dne. Vše pochopitelně záleží od výše požadované částky. Schválení úvěru je vám zpravidla oznámeno formou sms a podmínky splácení včetně smlouvy najdete v e-mailu.
S výběrem nejvhodnějšího poskytovatele nebo nejlepší půjčky vám pomůže online srovnávač. Na základě svých vlastních požadavků porovnáte většinu dostupných půjček na trhu a vy se sami potom rozhodnete, kde si půjčit. Srovnávač vám automaticky vybere nejlepší dostupnou možnost a automaticky poté přesměruje na stránky banky nebo nebankovní společnosti.
Malá nebankovní půjčka bez registru
Půjčky do pěti tisíc korun mohou být samostatnou kapitolou pro sebe. Tyto rychlé mikropůjčky jsou doménou převážně nebankovních společností. Na takto malou půjčovanou částku se nevztahuje zákonná povinnost prověrky schopnosti splácet pro budoucího klienta. To znamená, že se nemusí zkontrolovat bonita klienta, jeho historie v úvěrovém registru, apod. Tato mikropůjčka tak může být brána jako půjčka na op pro nezaměstnané cokoliv bez příjmu žadatele. Vyřízení žádosti je tak ukončeno do jedné minuty od podání a peníze jsou máte na účtu takřka ihned. Výměnou za takovou rychlost a nízkou úroveň kontroly klienta jsou pak vyšší poplatky za sjednání, vyšší úroková sazba nebo jiný způsob kompenzace většího rizika pro poskytovatele.
Riziko při sjednání nebankovního úvěru
Ještě více jak před šesti lety vrhala temný stín na nebankovky a jejich rychlé a snadné půjčky jejich neblahá pověst. Byly to ti „lichváři“, kteří vám s neupřímným úsměvem naslibovali bezpečnou, levnou a transparentní půjčku, ale ve skutečnosti za tím vším stály skryté poplatky a vysoké pokuty za krátkodobé prodlení se splácením. Tyto nekalé praktiky skončily spolu s vydaným zákonem o spotřebitelském úvěru a od té chvíle jsou nebankovní i bankovní instituce více kontrolovány a soudní praxe začala více stranit dlužníkům a odhalovat nefér podmínky při sjednávání smlouvy. Jinak řečeno, smlouva nemůže stát nad samotným zákonem.
Stále ale hrozí jistá rizika, která jsou spojená s půjčkami. Největším rizikem je snad přecenění vlastních sil a podpis nového úvěru, ve chvíli, kdy máme pochybnosti o jeho řádném splácení. Z psychologického hlediska je třeba si uvědomit, že po nějakou dobu budeme muset ukrojit část našeho výdělku a použít ho k úhradě splátek. Stejným způsobem je třeba si rozmyslet půjčku pro člena rodiny nebo někoho blízkého nebo pokud si půjčujeme na věc nebo událost, která bude mít kratšího trvání než samotné splácení půjčky.
Dalším rizikem je samotná smlouva, a to nehledě na spotřebitelský zákon. Stále platí pravidlo, že by smlouva měla být jasná a srozumitelná, bez textu s drobným písmem. Je vhodné obrátit pozornost na část věnující se poplatkům, úrokům a lhůtám. Pokud něčemu nerozumíte, je lepší se poradit s okolím nebo s odborníkem. Součástí smlouvy jsou také obchodní podmínky, pokud na ně smlouva vyloženě odkazuje, je třeba si konkrétní body dobře přečíst a porozumět jim.
Dobrý pozor je třeba si dát na půjčky, které vyloženě hlásají, že jsou výhodné a bezpečné. Ukazatel RPSN, který odhalí drahou půjčku, je dobrým pomocníkem při uzavírání smluv. Kromě něj si zjistěte také případné účtování sankčních pokut.