Půjčky nepřevyšující 5 tisíc korun
Samostatnou kapitolou pak mohou být tzv. mikropůjčky, s tím, že hranice zapůjčených financí nepřesáhne částku 5 tisíc korun. Nad tuto hranici se totiž pro všechny poskytovatele vztahují regulace dle zákona o spotřebitelském úvěru, tzn. že žadatel má povinnost prokázat svou bonitu i platební historii. Na straně druhé, banky i nebankovní společnosti mají povinnost si u žadatele ověřit schopnost splácet. Mikropůjčka bez registru může představovat velmi jednoduchý a rychlý způsob, jak si bez zbytečného dokazování a prověrky vyřídit malou částku peněz.
Nehledě na velmi malou zapůjčenou částku, je třeba si při sjednávání dávat stejný pozor jako u velkých úvěrů. Není třeba dokládat svůj příjem a poskytovat dodatečné dokumenty, pro poskytovatele to ale znamená větší riziko, které je zpravidla kompenzováno vyšší úrokovou sazbou nebo vysokými prvotními poplatky. Také délka splácení je velmi krátká – půjčených pět tisíc není zpravidla možné si nechat rozložit do jednoho roku. S vysokým RPSN (roční procentní sazba nákladů, neboli ukazatel umožňující snadno odhadnout výhodnost půjčky) je třeba také počítat při vyplacení půjčky v hotovosti. Na druhou stranu bývají mikropůjčky velmi výhodné například tam, kde se jedná o úplně první půjčku žadatele, neboť právě ty bývají spojené buď s nulovými poplatky za sjednání nebo mnohem nižším úrokem.
Pro koho je určená a kdy se hodí mikropůjčka?
Mikropůjčky do pěti tisíc se hodí hlavně v případě, kdy vám jednoduše pochybí peníze a výplata je za rohem. Tedy v případech, kdy na sto procent víte, že se nedostanete do prodlení se splácením nebo si dokonce můžete dovolit doplatit půjčku ještě dříve než s blížícím se termínem splátky. Tohle se ne vždy podaří, je ale lepší si jasně rozvrhnout splátky nebo termíny úhrad před samotným uzavřením smlouvy o úvěru. Snáze se vyhnete případným pokutám z prodlení.
Dále jsou tyto půjčky za potřebí v případě, kdy je nutné řešit nějaký nečekaný mimořádný výdaj. Jedná se o situace, kdy vám přestane sloužit důležitý domácí spotřebič, řešíte vysoký doplatek za energie nebo si potřebujete zaplatit zdravotní výlohy tam, kde to nepokrývá zdravotní pojištění. Vždy je lepší a odpovědnější si půjčovat peníze na to, co vám vydrží delší dobu než samotné splácení.
Samotné malé půjčky u nebankovních společností jsou samozřejmě určeny pro žadatele, kterým z nějakého důvodu nebyl poskytnut bankovní kontokorent, kreditní karta nebo jiný typ revolvingového úvěru u klasické banky. Dále jsou pro ty, kteří nemají stálý příjem nebo pro lidi, kteří mají špatnou kreditní historii a podle úvěrového registru neprojdou sítem bank. Mohou se hodit pro klienty čerstvě po exekuci nebo insolvenci.
Malé a mikro půjčky a jejich srovnání na internetu
Dnes již existuje obrovské množství malých a rychlých půjček, které lze snadno vyhledat na internetu. Jedním z řešení, jak se v těchto nabídkách zorientovat, je například srovnání mikropůjček na internetu podle online srovnávačů. Není třeba nikam chodit nebo osobně vyřizovat, a tak podle předem zadaných kritérií si vybrat mikropůjčku, která vám může být schválena i během pár minut.
Tento proces srovnání a případné následné vyřízení je vhodné zejména u mikropůjčky bez doložení příjmu, kdy se během rychlého schvalovacího procesu prověřuje schopnost splatit půjčku například jen na základě kreditní historie nebo jen faktu, že nejste v exekuci nebo insolvenci. Vyplníte si požadovanou výši úvěru a dobu jeho uhrazení a portál vám automaticky vyfiltruje vhodné nabídky, které si zpravidla vyřídíte online. Ty si můžete dále srovnávat mezi sebou podle dostupných parametrů (poplatky, úroky, výpočet RPSN, hodnocení klientů, aj.).
V některých případech je potřeba klienta prověřit podrobněji. Jsou to případy, kdy se nejedná o rychlou mikropůjčku, ale požadovaná částka je mnohem vyšší. Pak se z rychlé půjčky stává jen půjčka 24/7 do druhého dne, což je ale průměrně nejčastější doba, do které se schválí standardní úvěr.
Jak si o malou půjčku zažádat?
Pokud pomineme možnost osobní návštěvy v bance, je žádost o půjčku velmi snadná. Ať už s pomocí srovnávače nebo bez něj, stačí pár kliknutí na internetu a je to hotovo. V prvé řádě (je to ten nejtěžší krok) je třeba si řádně rozmyslet kolik si chcete půjčit, na jak dlouho a jestli to budete schopni v termínu splatit. Vyplníte si online formulář a pak postupujete podle konkrétních instrukcí. Ve většině případů vám bude stačit naskenovat občanský průkaz a doklad o vedení osobního bankovního účtu, nejčastěji pak s tříměsíčním výpisem pro doložení příjmů, a přiložit ho k žádosti. V případě mikropůjček stačí průkaz totožnosti a číslo bankovního účtu, netřeba nic jiného prokazovat. Během pár minut většinou skrze sms víte, zdali vám byl úvěr schválen, či nikoliv a ve stou dobu už zpravidla máte peníze na účtu. Ve výjimečných případech budou peníze připravené v kamenné pobočce poskytovatele.
Je možné si půjčit během oddlužení?
Jedna z mála otázek, která může potenciální dlužníky zajímat. Podle zákona vám žádná bankovní i nebankovní instituce nemůže během trvání insolvence půjčit ani korunu. Následně po jejím skončení jste vedeni ještě pět let v insolvenčním rejstříku, tudíž CashBro půjčka skrze banku se nejeví jako reálné řešení a je lepší se poohlédnout ve vodách nebankovních společností, s tím, že výše půjčky by v lepším případě měla být jen v řádech tisíců.
Další zadlužování během procesu oddlužení není ze zákona možné, ani v malých částkách, proto neexistuje také nic jako mikropůjčka v insolvenci. Jedinou možností je půjčit si u soukromé osoby, tím se ale zároveň vystavujete riziku, že vám může být insolvence zrušena, a to s podmínkou úhrady přihlášených pohledávek v plné výši.