Obecné podmínky půjčky pro důchodce
Jak už bylo řečeno podmínka horní hranice neexistuje, a tak základním kritériem ke schválení půjčky je věk min. 18 let a svéprávnost žadatele. Existuje ale celá řada dalších podmínek, které se odvíjejí od obchodní strategie bank a nebankovních společností. Každý věřitel disponuje svou vlastní metodou určení bonity klienta. Například se schopnost splácet určuje na základě výpisu z úvěrového registru, kreditní historie, solusu nebo podle příjmu klienta.
Jak seniorům nejlépe doložit příjem?
Poslední jmenovaná podmínka, je pak u seniorů spíše výhodou, protože ať už penzistům nebo invalidním důchodcům se posuzují příjmy jako ty stabilní od státu a je to určitě spolehlivější typ, než nepravidelné úhrady faktur drobných podnikatelů. K prokázání důchodu potom slouží rozhodnutí o přiznání, oznámení o valorizaci, popř. výpisy z účtu nebo doložení složenek (to se hodí při půjčce pro důchodce bez účtu). Po prokázání příjmů je poté nejdůležitějším kritériem to, kolik žadateli zůstane peněz po uhrazení svých pravidelných měsíčních výdajů. Při žádost o vyšší úvěr je také dobrou radou mít rezervu při náhlé potřebě mimořádných výdajů (např. při ročním zúčtování služeb).
Proč a na co si senioři půjčují?
V důchodovém, již neproduktivním věku, málokdy najdeme seniora, který by si půjčil na dovolenou, nejnovější elektroniku nebo na dárky. To už si někdo takový raději bude odkládat než si potom ukrajovat ze svého předem určeného příjmu bez možnosti krátkodobého výdělku. Jsou ale chvíle, kdy se hodí pomyslné půjčky pro důchodce ihned – rozbitá pračka, lednička, televizor, prostě jakýkoliv nečekaný výdaj, který je třeba řešit okamžitě. U těchto mikropůjček v řádech tisíců se spíše hodí nějaká nebankovní půjčka pro osvč bez daňového přiznání a registru důchodce.
Ve sféře rychlých půjček se více orientují nebankovní instituce, které nabídnou i půjčku pro důchodce bez registru. Jejich reputace je v podvědomí starší generace sice stále ještě horší než u klasických bank, ale nekalé praktiky před nedávnou dobou dost omezil spotřebitelský zákon. Nikdo by neměl někomu půjčit, aniž by si byl jistý, že v předem sjednané době dojde ke splacení jeho závazku. Pakliže upřednostňujete hotovostní půjčku, zejména v segmentu nebankovní půjčky nad 70 let, je třeba se připravit na případné servisní poplatky nebo vyšší sankce za porušení.
Půjčka pro důchodce online
Ano, jde to i online. Pakliže senior spolehlivě ovládá práci s počítačem nebo smartphonem (nebo mu s tím někdo pomůže), lze vyřídit vše z pohodlí domova. Pokud jde vše bez problému, zpravidla do několika minut od vyplnění online žádosti jsou již peníze na účtu nebo připravené fyzicky. Rychlé online Viva Credit půjčky pro důchodce nejsou navíc už jen doménou pouze nebankovních společností, ale umí je poskytnout i banky. Většinou nejrychleji to jde tam, kde má již senior účet, na který si nechává pravidelně zasílat svůj důchod.
Přes internet nebo přes telefon se dají vyřídit i vyšší půjčky. Občas nastane chvíle, kdy je zapotřebí pomoct svému blízkému, členu rodiny nebo někomu na kom vám záleží a jemu z nějakých důvodů už nepůjčí. Vzít si úvěr „na někoho“ a ten vám to bude splácet se obecně nedoporučuje, nicméně i taková situace může nastat.
Sjednávání a důvody pro zamítnutí půjčky
Důchodce v pokročilém věku musí být připraven dostatečně prokázat svou bonitu i schopnost splácet úvěr. Jak již bylo řečeno dříve, neexistuje věková hranice pro schválení/zamítnutí úvěru, tzn. že všeobecná práva nejsou nijak omezena, stejně tak ale neexistuje nic jako nárok na půjčku. Jedinou výjimkou na poli poskytování úvěrů je hypotéka, jejíž splácení musí ve standardních případech skončit do 70 let věku klienta. Samotné zamítnutí úvěry potom poskytovatel může nechat bez odůvodnění.
Zamítnout půjčku seniorovi lze z mnoha důvodů a omezení je třeba očekávat zejména u výše a délky trvání půjčky. Malá půjčka pro důchodce bez účtu a ihned se zpravidla obejde bez složitého dokazování schopnosti splácet. Nicméně již u úvěrů, které se počítají od desítek tisíc výše je třeba prokázat alespoň skutečnost, že příjmy seniora převyšují výdaje, že se poslední dobou nepřiměřeně nezadlužuje a s měsíční splátkou bude schopen spolehlivě splácet. Je také velkým plusem mít dobré životní pojištění. Obecně se doporučuje se u takových úvěrů připojistit – že v případě úmrtí dlužníka nepřejde povinnost vypořádat se s úvěrem jeho pozůstalým.